Maksimović, Dušan

Link to this page

Authority KeyName Variants
c1dc0c9c-97ea-4a7c-9511-7fbc8dfc9e7e
  • Maksimović, Dušan (2)
Projects
No records found.

Author's Bibliography

Evaluacija i primena kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima za kvantifikaciju L-fenilalanina

Maksimović, Dušan

(2023)

TY  - THES
AU  - Maksimović, Dušan
PY  - 2023
UR  - http://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/6163
AB  - Fenilketonurija (PKU) je poremećaj metabolizma fenilalanina koji se prenosi autozomno recesivnim putem i jedan je od najčešćih naslednih poremećaja metabolizma aminokiselina. PKU je posledica mutacije enzima jetre, fenilalanin hidroksilaze, koja katalizuje hidroksilaciju fenilalanina (L-Phe) u tirozin (L-Tyr). Nedostatak ovog enzima uzrokuje nagomilavanje L-Phe u organizmu, što za posledicu ima niz neurotoksičnih efekata kao i razvoj mentalne retardacije. Razvoj i primena neonatalnih skrining testova širom sveta su omogućili blagovremeno uspostavljanje dijagnoze i tretmana PKU. Metode koje se koriste za neonatalni skrining su Gutrijeva metoda, fluorimetrijski testovi, enzimski kolorimetrijski testovi, tečna hromatografija visokih performansi (HPLC) i masena spektrometrija (MS). Ubrzan razvoj biohemije i biotehnologije omogućio je bolje razumevanje molekularne osnove PKU i unapredio je skrinig testove za blagovremenu dijagnostiku PKU zasnovane na efiksanoj kvantifikaciji L-Phe.
U fokusu ovog master rada je rekombinantna L-fenilalanin dehidrogenaza (PheDH) bakterijskog porekla. Kako je ovaj enzim obećavajući kandidat za razvoj biosenzora za monitoring PKU, ciljevi rada su bili proizvodnja rekombinantnog enzima, optimizacija PheDH kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima (WST-8) za kvantifikaciju L-Phe i evaluacija potencijalne primene razvijenog eseja.
T1  - Evaluacija i primena kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima za kvantifikaciju L-fenilalanina
SP  - 1
EP  - 39
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6163
ER  - 
@mastersthesis{
author = "Maksimović, Dušan",
year = "2023",
abstract = "Fenilketonurija (PKU) je poremećaj metabolizma fenilalanina koji se prenosi autozomno recesivnim putem i jedan je od najčešćih naslednih poremećaja metabolizma aminokiselina. PKU je posledica mutacije enzima jetre, fenilalanin hidroksilaze, koja katalizuje hidroksilaciju fenilalanina (L-Phe) u tirozin (L-Tyr). Nedostatak ovog enzima uzrokuje nagomilavanje L-Phe u organizmu, što za posledicu ima niz neurotoksičnih efekata kao i razvoj mentalne retardacije. Razvoj i primena neonatalnih skrining testova širom sveta su omogućili blagovremeno uspostavljanje dijagnoze i tretmana PKU. Metode koje se koriste za neonatalni skrining su Gutrijeva metoda, fluorimetrijski testovi, enzimski kolorimetrijski testovi, tečna hromatografija visokih performansi (HPLC) i masena spektrometrija (MS). Ubrzan razvoj biohemije i biotehnologije omogućio je bolje razumevanje molekularne osnove PKU i unapredio je skrinig testove za blagovremenu dijagnostiku PKU zasnovane na efiksanoj kvantifikaciji L-Phe.
U fokusu ovog master rada je rekombinantna L-fenilalanin dehidrogenaza (PheDH) bakterijskog porekla. Kako je ovaj enzim obećavajući kandidat za razvoj biosenzora za monitoring PKU, ciljevi rada su bili proizvodnja rekombinantnog enzima, optimizacija PheDH kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima (WST-8) za kvantifikaciju L-Phe i evaluacija potencijalne primene razvijenog eseja.",
title = "Evaluacija i primena kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima za kvantifikaciju L-fenilalanina",
pages = "1-39",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6163"
}
Maksimović, D.. (2023). Evaluacija i primena kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima za kvantifikaciju L-fenilalanina. , 1-39.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6163
Maksimović D. Evaluacija i primena kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima za kvantifikaciju L-fenilalanina. 2023;:1-39.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6163 .
Maksimović, Dušan, "Evaluacija i primena kolorimetrijskog eseja sa rastvornim tetrazolijum solima za kvantifikaciju L-fenilalanina" (2023):1-39,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6163 .

Optimizacija enzimskog spektrofotometrijskog eseja za kvantifikaciju L-fenilalanina

Maksimović, Dušan

(2022)

TY  - THES
AU  - Maksimović, Dušan
PY  - 2022
UR  - http://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/5550
AB  - Fenilketonurija (PKU) predstavlja jednu od najčešćih naslednih poremećaja metabolizma aminokiselina. PKU je poremećaj metabolizma fenilalanina koji se prenosi autozomno recesivnim putem. Javlja se kao posledica mutacije enzima jetre fenilalanin hidroksilaze, koja katalizuje hidroksilaciju fenilalanina u tirozin. Nedostatak ovog enzima dovodi do nagomilavanja fenilalanina u organizmu, što za posledicu ima niz neurotoksičnih efekata kao i razvoj mentalne retardacije. Razvojem neonatalnih skrining testova širom sveta su omogućile blagovremeno uspostavljanje dijagnoze i tretmana naslednih metaboličkih bolesti. Metode koje se koriste za neonatalni skrining su Gutrijeva metoda, fluorimetrijski testovi, enzimski testovi, HPLC i masena spektrometrija. Ubrzan razvoj biohemije i biotehnologije dovode do boljeg razumevanja molekularne osnove PKU, kao i potreba za poboljšanjem mogućnosti dijagnoze i razvoja novih efikasnijih metoda za utvrđivanje koncentracije fenilalanina.
U fokusu ovog završnog rada je rekombinantna L-fenilalanin dehidrogenaza (PheDH) bakterijskog porekla. Kako je ovaj enzim obećavajući kandidat za razvoj biosenzora za monitoring fenilketonurije, cilj rada je bio proizvodnja rekombinantnog enzima i optimizacija spektrofotometrijskog eseja radi određivanja koncentracije L-Phe u različitim uzorcima.
T1  - Optimizacija enzimskog spektrofotometrijskog eseja za kvantifikaciju L-fenilalanina
SP  - 1
EP  - 40
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5550
ER  - 
@misc{
author = "Maksimović, Dušan",
year = "2022",
abstract = "Fenilketonurija (PKU) predstavlja jednu od najčešćih naslednih poremećaja metabolizma aminokiselina. PKU je poremećaj metabolizma fenilalanina koji se prenosi autozomno recesivnim putem. Javlja se kao posledica mutacije enzima jetre fenilalanin hidroksilaze, koja katalizuje hidroksilaciju fenilalanina u tirozin. Nedostatak ovog enzima dovodi do nagomilavanja fenilalanina u organizmu, što za posledicu ima niz neurotoksičnih efekata kao i razvoj mentalne retardacije. Razvojem neonatalnih skrining testova širom sveta su omogućile blagovremeno uspostavljanje dijagnoze i tretmana naslednih metaboličkih bolesti. Metode koje se koriste za neonatalni skrining su Gutrijeva metoda, fluorimetrijski testovi, enzimski testovi, HPLC i masena spektrometrija. Ubrzan razvoj biohemije i biotehnologije dovode do boljeg razumevanja molekularne osnove PKU, kao i potreba za poboljšanjem mogućnosti dijagnoze i razvoja novih efikasnijih metoda za utvrđivanje koncentracije fenilalanina.
U fokusu ovog završnog rada je rekombinantna L-fenilalanin dehidrogenaza (PheDH) bakterijskog porekla. Kako je ovaj enzim obećavajući kandidat za razvoj biosenzora za monitoring fenilketonurije, cilj rada je bio proizvodnja rekombinantnog enzima i optimizacija spektrofotometrijskog eseja radi određivanja koncentracije L-Phe u različitim uzorcima.",
title = "Optimizacija enzimskog spektrofotometrijskog eseja za kvantifikaciju L-fenilalanina",
pages = "1-40",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5550"
}
Maksimović, D.. (2022). Optimizacija enzimskog spektrofotometrijskog eseja za kvantifikaciju L-fenilalanina. , 1-40.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5550
Maksimović D. Optimizacija enzimskog spektrofotometrijskog eseja za kvantifikaciju L-fenilalanina. 2022;:1-40.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5550 .
Maksimović, Dušan, "Optimizacija enzimskog spektrofotometrijskog eseja za kvantifikaciju L-fenilalanina" (2022):1-40,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5550 .