Jevtić, Tamara

Link to this page

Authority KeyName Variants
c1b886d9-0517-4f09-9cc1-2aa53c0b4910
  • Jevtić, Tamara (2)
Projects
No records found.

Author's Bibliography

Proučavanje procesa ko-pirolize bituminoznog škriljca i polietilena visoke gustine

Jevtić, Tamara

(2022)

TY  - THES
AU  - Jevtić, Tamara
PY  - 2022
UR  - http://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/5012
AB  - Upotreba plastičnih materijala u svakodnevnom životu je danas nezaobilazna i dovodi do sve većih količina plastičnog, nebiodegradabilnog, otpada. Sa porastom ekološke svesti i sve većeg iscrpljivanja ležišta prirodne nafte poraslo je i razmatranje reciklirane plastike kao alternativnog izvora energije. Direktno spaljivanje plastičnog otpada može biti ekološki nepoželjan proces, zbog povećane emisije gasova staklene bašte, prvenstveno CO2 i drugih toksičnih zagađujućih supstanci. Termička degradacija plastičnog otpada u tečne ugljovodonike je jedna od obećavajućih metoda u oblasti tretmana i reciklaže plastičnog otpada. Stoga, tehnika pirolize može biti ekološki prihvatljivi put za transformaciju plastičnog otpada u tečne ugljovodonike. Bituminozni škriljci u opštem smislu predstavljaju fino usitnjene sedimentne stene koje su bogate u sadržaju neorganske supstance i koje sadrže promenljivu količinu organske supstance. Organska supstanca zagrevanjem u inertnoj atmosferi daje ulje ugljovodoničnog sasatva. Zbog toga se bituminozni škriljci smatraju potencionalnom alternativom sirove nafte. Proizvodnja ulja iz bituminoznih škriljaca je skup proces, zbog čega se razmatra kombinacija plastičnog otpada sa bitumionoznim škriljcima. Ko-piroliza ove dve sirovine poboljšava hemijsku reaktivnost tokom pirolize i proizvodi veću količinu tečnih ugljovodonika nego što bi proizvodile individualno. Ko-piroliza daje mogućnost prevođenja plastičnog otpada pomešanog sa bituminoznim škriljcem u gorivo ili druge značajne proizvode. U ovom radu proučavana je piroliza kerogena bituminoznog škriljca u prisustvu polietilena visoke gustine (HDPE) na temperaturama od 450 i 500°C, u trajanju od 4h i u struju azota. Kao uzorak korišćni su bituminozni škriljci sa lokaliteta Dubrava (D3 i D12) , Aleksinačkog basena – najbogatijeg i najbolje ispitanog ležišta bituminoznih škriljaca u Srbiji. U radu je određen prinos tečnog pirolizata, čvrstog ostatka i gasa bituminoznih škriljaca i smeše bituminoznih škriljaca i HDPE, u donosu 1:1. Grupni sastav pirolizata određen je nakon razdvajanja frakcija na hromatografskoj koloni na zasićenu, aromatičnu i NSO frakciju. Zasićena frakcija pirolizata bituminoznih škriljaca i smeše bituminoznih škriljaca i HDPE, analizirana je gasnohromatografsko-masenospektrometrijskom (GC-MS) instrumentalnom tehnikom. Na osnovu dobijenih hromatograma su izračunati organsko-geohemijski parametri.
T1  - Proučavanje procesa ko-pirolize bituminoznog škriljca i polietilena visoke gustine
SP  - 1
EP  - 73
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5012
ER  - 
@mastersthesis{
author = "Jevtić, Tamara",
year = "2022",
abstract = "Upotreba plastičnih materijala u svakodnevnom životu je danas nezaobilazna i dovodi do sve većih količina plastičnog, nebiodegradabilnog, otpada. Sa porastom ekološke svesti i sve većeg iscrpljivanja ležišta prirodne nafte poraslo je i razmatranje reciklirane plastike kao alternativnog izvora energije. Direktno spaljivanje plastičnog otpada može biti ekološki nepoželjan proces, zbog povećane emisije gasova staklene bašte, prvenstveno CO2 i drugih toksičnih zagađujućih supstanci. Termička degradacija plastičnog otpada u tečne ugljovodonike je jedna od obećavajućih metoda u oblasti tretmana i reciklaže plastičnog otpada. Stoga, tehnika pirolize može biti ekološki prihvatljivi put za transformaciju plastičnog otpada u tečne ugljovodonike. Bituminozni škriljci u opštem smislu predstavljaju fino usitnjene sedimentne stene koje su bogate u sadržaju neorganske supstance i koje sadrže promenljivu količinu organske supstance. Organska supstanca zagrevanjem u inertnoj atmosferi daje ulje ugljovodoničnog sasatva. Zbog toga se bituminozni škriljci smatraju potencionalnom alternativom sirove nafte. Proizvodnja ulja iz bituminoznih škriljaca je skup proces, zbog čega se razmatra kombinacija plastičnog otpada sa bitumionoznim škriljcima. Ko-piroliza ove dve sirovine poboljšava hemijsku reaktivnost tokom pirolize i proizvodi veću količinu tečnih ugljovodonika nego što bi proizvodile individualno. Ko-piroliza daje mogućnost prevođenja plastičnog otpada pomešanog sa bituminoznim škriljcem u gorivo ili druge značajne proizvode. U ovom radu proučavana je piroliza kerogena bituminoznog škriljca u prisustvu polietilena visoke gustine (HDPE) na temperaturama od 450 i 500°C, u trajanju od 4h i u struju azota. Kao uzorak korišćni su bituminozni škriljci sa lokaliteta Dubrava (D3 i D12) , Aleksinačkog basena – najbogatijeg i najbolje ispitanog ležišta bituminoznih škriljaca u Srbiji. U radu je određen prinos tečnog pirolizata, čvrstog ostatka i gasa bituminoznih škriljaca i smeše bituminoznih škriljaca i HDPE, u donosu 1:1. Grupni sastav pirolizata određen je nakon razdvajanja frakcija na hromatografskoj koloni na zasićenu, aromatičnu i NSO frakciju. Zasićena frakcija pirolizata bituminoznih škriljaca i smeše bituminoznih škriljaca i HDPE, analizirana je gasnohromatografsko-masenospektrometrijskom (GC-MS) instrumentalnom tehnikom. Na osnovu dobijenih hromatograma su izračunati organsko-geohemijski parametri.",
title = "Proučavanje procesa ko-pirolize bituminoznog škriljca i polietilena visoke gustine",
pages = "1-73",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5012"
}
Jevtić, T.. (2022). Proučavanje procesa ko-pirolize bituminoznog škriljca i polietilena visoke gustine. , 1-73.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5012
Jevtić T. Proučavanje procesa ko-pirolize bituminoznog škriljca i polietilena visoke gustine. 2022;:1-73.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5012 .
Jevtić, Tamara, "Proučavanje procesa ko-pirolize bituminoznog škriljca i polietilena visoke gustine" (2022):1-73,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_5012 .

Identifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u rečnim sedimentima

Jevtić, Tamara

(2020)

TY  - THES
AU  - Jevtić, Tamara
PY  - 2020
UR  - https://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/4215
AB  - Cilj ovog Završnog rada bio je identifikacija i kvantifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u uzorcima rečnih sedimenata, poređenje efikasnosti ultrazvučne i Soxhlet ekstrakcije, kao i utvrđivanje porekla policikličnih aromatičnih ugljovodonika u analiziranim sedimentima. U analizi policikličnih aromatičnih ugljovodonika poseban akcenat je bio na 16 PAH koje je Američka agencija za zaštitu životne sredine stavila na listu prioritetnih zagađujućih supstanci. Za potrebe ovog rada analizirana su dva uzorka sedimenta sa lokaliteta Velikog (D1) i Malog (MRO1) ratnog ostrva.
U okviru eksperimentalnog dela iz uzoraka sedimenata su ekstrahovani policiklični aromatični ugljovodonici metodom ekstrakcije po Soxhletu i ultrazvučnom ekstrakcijom. Uzorci su prečišćeni hromatografijom na koloni, a policiklični aromatični ugljovodonici su analizirani gasno hromatografskom-maseno spektrometrijskom instrumentalnom metodom.
T1  - Identifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u rečnim sedimentima
SP  - 1
EP  - 52
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4215
ER  - 
@misc{
author = "Jevtić, Tamara",
year = "2020",
abstract = "Cilj ovog Završnog rada bio je identifikacija i kvantifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u uzorcima rečnih sedimenata, poređenje efikasnosti ultrazvučne i Soxhlet ekstrakcije, kao i utvrđivanje porekla policikličnih aromatičnih ugljovodonika u analiziranim sedimentima. U analizi policikličnih aromatičnih ugljovodonika poseban akcenat je bio na 16 PAH koje je Američka agencija za zaštitu životne sredine stavila na listu prioritetnih zagađujućih supstanci. Za potrebe ovog rada analizirana su dva uzorka sedimenta sa lokaliteta Velikog (D1) i Malog (MRO1) ratnog ostrva.
U okviru eksperimentalnog dela iz uzoraka sedimenata su ekstrahovani policiklični aromatični ugljovodonici metodom ekstrakcije po Soxhletu i ultrazvučnom ekstrakcijom. Uzorci su prečišćeni hromatografijom na koloni, a policiklični aromatični ugljovodonici su analizirani gasno hromatografskom-maseno spektrometrijskom instrumentalnom metodom.",
title = "Identifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u rečnim sedimentima",
pages = "1-52",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4215"
}
Jevtić, T.. (2020). Identifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u rečnim sedimentima. , 1-52.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4215
Jevtić T. Identifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u rečnim sedimentima. 2020;:1-52.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4215 .
Jevtić, Tamara, "Identifikacija policikličnih aromatičnih ugljovodonika u rečnim sedimentima" (2020):1-52,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4215 .