Repozitorijum Hemijskog fakulteta - Cherry
Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • Srpski (latinica) 
    • Engleski
    • Srpski (ćirilica)
    • Srpski (latinica)
  • Prijava
Pregled rada 
  •   Repozitorijum Hemijskog fakulteta - Cherry
  • Hemijski fakultet
  • Master radovi
  • Pregled rada
  •   Repozitorijum Hemijskog fakulteta - Cherry
  • Hemijski fakultet
  • Master radovi
  • Pregled rada
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Organsko-geohemijska karakterizacija nafti naftnog polja Alđo (Algyő), Mađarska

Samo za registrovane korisnike
2020
Autori
Ilić, Ivana
Ostala autorstva
Stojanović, Ksenija A.
Master/Magistarski rad (Objavljena verzija)
,
Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet
Metapodaci
Prikaz svih podataka o dokumentu
Apstrakt
U okviru ovog rada ispitivano je četrnaest uzoraka nafti iz naftno-gasnog polja Alđo (Algyö), koje se nalazi u jugoistočnom delu Mađarske. Ovo polje, kao i ostala mađarska naftna polja pripada Panonskom basenu i jedno je od najvećih i najproduktivnijih naftno-gasnih polja, kako u Mađarskoj, tako i u celom basenu. Rezervoarske stene ispitivanih nafti su na dubini od 1776 m do 2462 m. Cilj rada je bio određivanje porekla, sredine taloženja, maturisanosti nafti, litologije odgovarajućih izvornih stena, kao i procena potencijane biodegradacije nafti. Uzorci sirovih nafti su razdvojeni na frakcije zasićenih ugljovodonika, aromatičnih ugljovodonika i polarnih (NSO) jedinjenja hromatografijom na mikrokoloni. Na ovaj način određen je i grupni sastav nafti. Zasićena i aromatična frakcija su analizirane primenom gasne hromatografije sa masenom spektrometrijom (GC-MS). Određen je veliki broj specifičnih geohemijskih parametara, zasnovanih na obilnostima n-alkana, izoprenoida, sterana, hopana, di...benzotiofena, kao i naftalenskih- i fenantrenskih derivata. Zaključeno je da ispitivane nafte nisu bile izložene biodegradaciji u rezervoarskim stenama. Prekursorska organska supstanca nafti je mešovitog akvatično-kopnenog porekla, sa većom udelom akvatične biomase. Organska supstanca je taložena u morskom priobalju, u redukcionoj do blago oksičnoj sredini. Nafte potiču i iz iste/istih izvornih stena koje su po litologiji laporci. Nafte su na relativno visokom stepenu zrelosti, i generisane su na piku i u kasnoj fazi „naftnog prozora“, što ukazuje na postojanje minimum dve vrlo obilne ekspulzije bitumena iz izvornih stena.

Ključne reči:
Panonski basen / Mađarska / naftno-gasno polje Alđo / nafta / poreklo / sredina taloženja / maturacija
Izvor:
2020, 1-59
[ Google Scholar ]
URI
http://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/4298
Kolekcije
  • Master radovi
Institucija
Hemijski fakultet
@mastersthesis{
author = "Ilić, Ivana",
year = "2020",
url = "http://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/4298",
abstract = "U okviru ovog rada ispitivano je četrnaest uzoraka nafti iz naftno-gasnog polja Alđo (Algyö), koje se nalazi u jugoistočnom delu Mađarske. Ovo polje, kao i ostala mađarska naftna polja pripada Panonskom basenu i jedno je od najvećih i najproduktivnijih naftno-gasnih polja, kako u Mađarskoj, tako i u celom basenu. Rezervoarske stene ispitivanih nafti su na dubini od 1776 m do 2462 m. Cilj rada je bio određivanje porekla, sredine taloženja, maturisanosti nafti, litologije odgovarajućih izvornih stena, kao i procena potencijane biodegradacije nafti.
Uzorci sirovih nafti su razdvojeni na frakcije zasićenih ugljovodonika, aromatičnih ugljovodonika i polarnih (NSO) jedinjenja hromatografijom na mikrokoloni. Na ovaj način određen je i grupni sastav nafti. Zasićena i aromatična frakcija su analizirane primenom gasne hromatografije sa masenom spektrometrijom (GC-MS). Određen je veliki broj specifičnih geohemijskih parametara, zasnovanih na obilnostima n-alkana, izoprenoida, sterana, hopana, dibenzotiofena, kao i naftalenskih- i fenantrenskih derivata.
Zaključeno je da ispitivane nafte nisu bile izložene biodegradaciji u rezervoarskim stenama. Prekursorska organska supstanca nafti je mešovitog akvatično-kopnenog porekla, sa većom udelom akvatične biomase. Organska supstanca je taložena u morskom priobalju, u redukcionoj do blago oksičnoj sredini. Nafte potiču i iz iste/istih izvornih stena koje su po litologiji laporci. Nafte su na relativno visokom stepenu zrelosti, i generisane su na piku i u kasnoj fazi „naftnog prozora“, što ukazuje na postojanje minimum dve vrlo obilne ekspulzije bitumena iz izvornih stena.",
title = "Organsko-geohemijska karakterizacija nafti naftnog polja Alđo (Algyő), Mađarska",
pages = "1-59"
}
Ilić I. Organsko-geohemijska karakterizacija nafti naftnog polja Alđo (Algyő), Mađarska. 2020;:1-59
Ilić, I. (2020). Organsko-geohemijska karakterizacija nafti naftnog polja Alđo (Algyő), Mađarska.
, 1-59.
Ilić Ivana, "Organsko-geohemijska karakterizacija nafti naftnog polja Alđo (Algyő), Mađarska" (2020):1-59

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
O repozitorijumu CHERRY (CHEmistry RepositoRY) | Pošaljite zapažanja

OpenAIRERCUB
 

 

Kompletan repozitorijumInstitucijeAutoriNasloviTemeOva institucijaAutoriNasloviTeme

Statistika

Pregled statistika

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
O repozitorijumu CHERRY (CHEmistry RepositoRY) | Pošaljite zapažanja

OpenAIRERCUB