Faculty of Chemistry Repository - Cherry
University of Belgrade - Faculty of Chemistry
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   Cherry
  • Hemijski fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
  •   Cherry
  • Hemijski fakultet
  • Završni radovi
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Sinteza i karakterizacija Pd(II) kompleksa sa N,N'-bis[(2-hidroksifenil)metilen]-4-metil-1,2-diaminobenzenom

Authorized Users Only
2021
Authors
Nedeljković, Olivera
Contributors
Poljarević, Jelena
Bachelor Thesis (Published version)
,
Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet
Metadata
Show full item record
Abstract
lazni metali zauzimaju centralno mesto periodnog sistema. Zajedničko im je da popunjavaju d orbitale, imaju visoke tačke topljenja, dobri su provodnici toplote i elektriciteta i grade kompleksna jedinjenja karakterističnih boja. Joni prelaznih metala mogu se javiti u različitim oksidacionim stanjima, zbog čega mogu stupiti u interakciju sa velikim brojem negativno naelektrisanih jona i molekula. Zbog svojih osobina imaju širok opseg primene. Najviše su zastupljeni u metalurgiji, rudarstvu, građevinarstvu, energetici. Kompleksi prelaznih metala zaslužni su za razvoj koordinacione hemije. Pored toga, zbog svoje primene u dijagnostici i lečenju različitih vrsta oboljenja, zauzimaju izuzetno važno mesto u oblastima bioneorganske i medicinske hemije, kao i farmacije. Posebno su značajni kompleksi platine i rutenijuma, jer su svoju primenu našli u terapiji za lečenje tumora. Za platinu i paladijum uobičajeno oksidaciono stanje je +2, pri čemu formiraju kvadratnoplanarne komplekse. Kompleks...i platine(II) i paladijuma(II) su veoma rasprostranjeni i imaju u strukturi gotovo sve poznate ligande. Paladijum(II) kompleksi grade manje stabilne komplekse od platine(II), ali su po drugim karakteristikama veoma slični. Najčešći ligandi u kompleksnim jedinjenjima ovih metala su oni sa donorskim atomima azotom, halogenidima, fosforom, arsenom i sumporom. Danas je posvećena velika pažnja ovim kompleksima, posebno zbog njihove primene u medicini. Cilj proučavanja je da budu što stabilniji, da su rastvorljivi u vodi i da izazivaju minimalne sporedne efekte, da bi bili što efikasniji u lečenju raka i što manje toksični po ljudski organizam.

Keywords:
sinteza / Pd(II) / 2-hidroksifenil / karakterizacija
Source:
2021, 1-29
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4724
URI
https://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/4724
Collections
  • Završni radovi
Institution/Community
Hemijski fakultet
TY  - THES
AU  - Nedeljković, Olivera
PY  - 2021
UR  - https://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/4724
AB  - lazni metali zauzimaju centralno mesto periodnog sistema. Zajedničko im je da popunjavaju d orbitale, imaju visoke tačke topljenja, dobri su provodnici toplote i elektriciteta i grade kompleksna jedinjenja karakterističnih boja. Joni prelaznih metala mogu se javiti u različitim oksidacionim stanjima, zbog čega mogu stupiti u interakciju sa velikim brojem negativno naelektrisanih jona i molekula. Zbog svojih osobina imaju širok opseg primene. Najviše su zastupljeni u metalurgiji, rudarstvu, građevinarstvu, energetici.
Kompleksi prelaznih metala zaslužni su za razvoj koordinacione hemije. Pored toga, zbog svoje primene u dijagnostici i lečenju različitih vrsta oboljenja, zauzimaju izuzetno važno mesto u oblastima bioneorganske i medicinske hemije, kao i farmacije. Posebno su značajni kompleksi platine i rutenijuma, jer su svoju primenu našli u terapiji za lečenje tumora.
Za platinu i paladijum uobičajeno oksidaciono stanje je +2, pri čemu formiraju kvadratnoplanarne komplekse. Kompleksi platine(II) i paladijuma(II) su veoma rasprostranjeni i imaju u strukturi gotovo sve poznate ligande. Paladijum(II) kompleksi grade manje stabilne komplekse od platine(II), ali su po drugim karakteristikama veoma slični. Najčešći ligandi u kompleksnim jedinjenjima ovih metala su oni sa donorskim atomima azotom, halogenidima, fosforom, arsenom i sumporom. Danas je posvećena velika pažnja ovim kompleksima, posebno zbog njihove primene u medicini. Cilj proučavanja je da budu što stabilniji, da su rastvorljivi u vodi i da izazivaju minimalne sporedne efekte, da bi bili što efikasniji u lečenju raka i što manje toksični po ljudski organizam.
T1  - Sinteza i karakterizacija Pd(II) kompleksa sa N,N'-bis[(2-hidroksifenil)metilen]-4-metil-1,2-diaminobenzenom
SP  - 1
EP  - 29
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4724
ER  - 
@misc{
author = "Nedeljković, Olivera",
year = "2021",
abstract = "lazni metali zauzimaju centralno mesto periodnog sistema. Zajedničko im je da popunjavaju d orbitale, imaju visoke tačke topljenja, dobri su provodnici toplote i elektriciteta i grade kompleksna jedinjenja karakterističnih boja. Joni prelaznih metala mogu se javiti u različitim oksidacionim stanjima, zbog čega mogu stupiti u interakciju sa velikim brojem negativno naelektrisanih jona i molekula. Zbog svojih osobina imaju širok opseg primene. Najviše su zastupljeni u metalurgiji, rudarstvu, građevinarstvu, energetici.
Kompleksi prelaznih metala zaslužni su za razvoj koordinacione hemije. Pored toga, zbog svoje primene u dijagnostici i lečenju različitih vrsta oboljenja, zauzimaju izuzetno važno mesto u oblastima bioneorganske i medicinske hemije, kao i farmacije. Posebno su značajni kompleksi platine i rutenijuma, jer su svoju primenu našli u terapiji za lečenje tumora.
Za platinu i paladijum uobičajeno oksidaciono stanje je +2, pri čemu formiraju kvadratnoplanarne komplekse. Kompleksi platine(II) i paladijuma(II) su veoma rasprostranjeni i imaju u strukturi gotovo sve poznate ligande. Paladijum(II) kompleksi grade manje stabilne komplekse od platine(II), ali su po drugim karakteristikama veoma slični. Najčešći ligandi u kompleksnim jedinjenjima ovih metala su oni sa donorskim atomima azotom, halogenidima, fosforom, arsenom i sumporom. Danas je posvećena velika pažnja ovim kompleksima, posebno zbog njihove primene u medicini. Cilj proučavanja je da budu što stabilniji, da su rastvorljivi u vodi i da izazivaju minimalne sporedne efekte, da bi bili što efikasniji u lečenju raka i što manje toksični po ljudski organizam.",
title = "Sinteza i karakterizacija Pd(II) kompleksa sa N,N'-bis[(2-hidroksifenil)metilen]-4-metil-1,2-diaminobenzenom",
pages = "1-29",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4724"
}
Nedeljković, O.. (2021). Sinteza i karakterizacija Pd(II) kompleksa sa N,N'-bis[(2-hidroksifenil)metilen]-4-metil-1,2-diaminobenzenom. , 1-29.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4724
Nedeljković O. Sinteza i karakterizacija Pd(II) kompleksa sa N,N'-bis[(2-hidroksifenil)metilen]-4-metil-1,2-diaminobenzenom. 2021;:1-29.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4724 .
Nedeljković, Olivera, "Sinteza i karakterizacija Pd(II) kompleksa sa N,N'-bis[(2-hidroksifenil)metilen]-4-metil-1,2-diaminobenzenom" (2021):1-29,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_4724 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About CHERRY - CHEmistry RepositoRY | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About CHERRY - CHEmistry RepositoRY | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB