,,Fingerprintovi” n-alkana, sterana i terpana u naftama iz naftnog polja El (jugoistočni deo Panonskog basena, Srbija)
Authorized Users Only
2023
Bachelor Thesis (Published version)

Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet
Metadata
Show full item recordAbstract
Čovek je oduvek težio novim otkrićima sa namerom da sebi tako olakša život. Otkriće fosilnih goriva, upoznavanje sastava kao i upotreba istih, dovelo je do razvijanja organske geohemije koja se bavi izučavanjem porekla, osobina, sastava i raspodele organskih supstanci u zemljinoj kori. U organske supstance geosfere se ubrajaju huminske supstance, kerogen recentnih sedimenata, izvornih stena za naftu, uglja i bituminoznih škriljaca, nafta, gas, bitumen i grafit.
Nafta je, pored uglja i gasa, najznačajniji izvor energije na planeti. Pored toga što je značajna kao izvor energije, preradom nafte dobija se niz sirovina koje se koriste u organskoj hemijskoj industriji.
Poslednjih decenija razvijene su različite mikroskopske, fizičke i fizičko-hemijske metode kao i instrumentalne tehnike koje su veoma doprinele izolovanju, izučavanju, razdvajanju i identifikaciji uglovodonika i drugih komponenata nafte. Široko se primenjuju gasna i tečna hromatografija, različite instrumentalne metode poput... IR i UV spektroskopije, NMR (nuklearna magnetska rezonanca), ali je najznačnija masena spektroskopija.
U ovom radu ispitivano je 7 uzoraka nafti iz naftnog polja "El". Određeni su grupni sastav i brojni biomarkerski parametri. Utvrđeno je poreklo, sredina taloženja, stratigrafska pripadnost i maturisanost predmetnih nafti.
U eksperimentalnom delu opisan je način pripreme uzoraka, nakon čega su uzorci snimani na GC-MS i dobijeni rezultati su predstavljeni.
Keywords:
,,Fingerprintovi” / n-alkan / steran / terpan / naftaSource:
2023, 2-33Collections
Institution/Community
Hemijski fakultet / Faculty of ChemistryTY - THES AU - Vučković, Anita PY - 2023 UR - http://cherry.chem.bg.ac.rs/handle/123456789/6115 AB - Čovek je oduvek težio novim otkrićima sa namerom da sebi tako olakša život. Otkriće fosilnih goriva, upoznavanje sastava kao i upotreba istih, dovelo je do razvijanja organske geohemije koja se bavi izučavanjem porekla, osobina, sastava i raspodele organskih supstanci u zemljinoj kori. U organske supstance geosfere se ubrajaju huminske supstance, kerogen recentnih sedimenata, izvornih stena za naftu, uglja i bituminoznih škriljaca, nafta, gas, bitumen i grafit. Nafta je, pored uglja i gasa, najznačajniji izvor energije na planeti. Pored toga što je značajna kao izvor energije, preradom nafte dobija se niz sirovina koje se koriste u organskoj hemijskoj industriji. Poslednjih decenija razvijene su različite mikroskopske, fizičke i fizičko-hemijske metode kao i instrumentalne tehnike koje su veoma doprinele izolovanju, izučavanju, razdvajanju i identifikaciji uglovodonika i drugih komponenata nafte. Široko se primenjuju gasna i tečna hromatografija, različite instrumentalne metode poput IR i UV spektroskopije, NMR (nuklearna magnetska rezonanca), ali je najznačnija masena spektroskopija. U ovom radu ispitivano je 7 uzoraka nafti iz naftnog polja "El". Određeni su grupni sastav i brojni biomarkerski parametri. Utvrđeno je poreklo, sredina taloženja, stratigrafska pripadnost i maturisanost predmetnih nafti. U eksperimentalnom delu opisan je način pripreme uzoraka, nakon čega su uzorci snimani na GC-MS i dobijeni rezultati su predstavljeni. T1 - ,,Fingerprintovi” n-alkana, sterana i terpana u naftama iz naftnog polja El (jugoistočni deo Panonskog basena, Srbija) SP - 2 EP - 33 UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6115 ER -
@misc{ author = "Vučković, Anita", year = "2023", abstract = "Čovek je oduvek težio novim otkrićima sa namerom da sebi tako olakša život. Otkriće fosilnih goriva, upoznavanje sastava kao i upotreba istih, dovelo je do razvijanja organske geohemije koja se bavi izučavanjem porekla, osobina, sastava i raspodele organskih supstanci u zemljinoj kori. U organske supstance geosfere se ubrajaju huminske supstance, kerogen recentnih sedimenata, izvornih stena za naftu, uglja i bituminoznih škriljaca, nafta, gas, bitumen i grafit. Nafta je, pored uglja i gasa, najznačajniji izvor energije na planeti. Pored toga što je značajna kao izvor energije, preradom nafte dobija se niz sirovina koje se koriste u organskoj hemijskoj industriji. Poslednjih decenija razvijene su različite mikroskopske, fizičke i fizičko-hemijske metode kao i instrumentalne tehnike koje su veoma doprinele izolovanju, izučavanju, razdvajanju i identifikaciji uglovodonika i drugih komponenata nafte. Široko se primenjuju gasna i tečna hromatografija, različite instrumentalne metode poput IR i UV spektroskopije, NMR (nuklearna magnetska rezonanca), ali je najznačnija masena spektroskopija. U ovom radu ispitivano je 7 uzoraka nafti iz naftnog polja "El". Određeni su grupni sastav i brojni biomarkerski parametri. Utvrđeno je poreklo, sredina taloženja, stratigrafska pripadnost i maturisanost predmetnih nafti. U eksperimentalnom delu opisan je način pripreme uzoraka, nakon čega su uzorci snimani na GC-MS i dobijeni rezultati su predstavljeni.", title = ",,Fingerprintovi” n-alkana, sterana i terpana u naftama iz naftnog polja El (jugoistočni deo Panonskog basena, Srbija)", pages = "2-33", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6115" }
Vučković, A.. (2023). ,,Fingerprintovi” n-alkana, sterana i terpana u naftama iz naftnog polja El (jugoistočni deo Panonskog basena, Srbija). , 2-33. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6115
Vučković A. ,,Fingerprintovi” n-alkana, sterana i terpana u naftama iz naftnog polja El (jugoistočni deo Panonskog basena, Srbija). 2023;:2-33. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6115 .
Vučković, Anita, ",,Fingerprintovi” n-alkana, sterana i terpana u naftama iz naftnog polja El (jugoistočni deo Panonskog basena, Srbija)" (2023):2-33, https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cherry_6115 .